header

Dzisiaj jest : 4 lipca 2022 - wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej

Parafia Zbawiciela Świata

w Ostrołęce

Czytania na dziś

4 VII 2022 r., Poniedziałek
Czytanie pierwsze
(Oz 2, 16. 17b-18. 21-22)
Ewangelia
(Mt 9, 18-26)

Dzisiaj Czcimy

2020-05-09T17:24:00+02:00 zbawiciel.ostroleka.pl

Mały Płock: Kolejne sanktuarium w diecezji łomżyńskiej!

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia ustanowione! To wielkie święto dla Małego Płocka, ale też dla całej diecezji łomżyńskiej. Nie w liczbach jednak, a w szczerej pobożności tkwi sens i cel wydarzeń takich jak to dzisiejsze – mówił zapytany o powód podniesienia świątyni do rangi sanktuarium proboszcz parafii w Małym Płocku:

Myślę, że głównym przyczynkiem do tego jest wielka pobożność Maryjna tutejszego ludu. Wielką uroczystością jest bez wątpienia główny odpust 3 maja, kiedy do naszej świątyni przychodzą piesze pielgrzymki z poszczególnych wsi, z obrazami z feretronami Maryjnymi. To dało mi duchowy impuls i podpowiedz do tego, że może warto byłoby podnieść rangę tego obrazu, uszanować ten kult Maryjny w tutejszym ludzie i wynieść to miejsce do godności sanktuarium – tłumaczył ks. Jan Pieńkosz.

Dla wielu parafian był to moment na który czekali od lat: Byli tacy, którzy wątpili w ustanowienie sanktuarium, ale myśmy się cały czas modlili, żeby tak się stało – mówi Katarzyna Szczepankowska. To jest nasza Matka Boża! Szkoda, że teraz są takie czasy… bo wszyscy by zobaczyli na własne oczy jak zawsze ksiądz proboszcz, a niebawem kustosz wita te obrazy, które przynosimy, każdego z imienia, każdą wieś, czy to Rakowo, czy to Zalesie, czy Mały Płock ulicami – wymienia Teresa Pisiak.

Do trudności, których doświadczamy podczas epidemii odniósł się w czasie homilii przewodniczący Mszy Świętej biskup Janusz Stepnowski. Podkreślał on, że Maryja jest naszą opiekunką i może nam wyprosić łaski, których najbardziej potrzebujemy:

Jest to szczególny czas, żeby upraszać u Pani Małopłockiej łaski potrzebne naszym rodzinom, w XXI wieku, dotkniętym tą straszliwą możemy powiedzieć epidemię. Prosimy Panią Małopłocką aby zlitowała się nad całym światem, aby zlitowała się nad naszym narodem, ale też była łaskawa dla tej parafii, tak jak od wieków była łaskawa jeśli tylko Jej dzieci tu, przed tym obrazem zginały kolana – mówił.

Proboszcz parafii tłumaczył podczas jednej z transmitowanych w Radio Nadzieja rozmów poprzedzających uroczystość ustanowienia sanktuarium, dlaczego wizerunek Małopłockiej Pani czczony jako obraz Matki Pocieszenia:

Maryja ma jasne, z lekka uśmiechnięte oblicze, tak by nas zapraszała by się Jej nie bać, aby Jej powierzać swoje troski. Już w dokumentach z XVIII wieku, które spotkałem i przeglądałem osobiście w łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej, pozostaje właśnie ten tytuł łaciński jeszcze wtedy, jako Matka Pocieszenia.

O historii obrazu i jego czci w Małym Płocku wspominał także bp Stepnowski: Ten obraz, obraz który jest tu, w tym miejscu, z roku 1738, towarzyszy tej parafii od wielu wieków, jak towarzyszył waszym przodkom, którzy przed tym obrazem zanosili swoje modlitwy do Pana, prośby, ale też dziękczynienia kiedy ich prośby, ich pragnienia się spełniały. Przed tym obrazem, na kolanach za to dziękowali.

Wizerunek Pani Małopłockiej jest wzorowany na rzymskim obrazie Salus Populi Romani. Malowidło przedstawia NMP z Dzieciątkiem na rękach.

Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji z wydarzenia (wZasiegu.pl)

Beata Borkowska/ foto. ks.Robert Szulencki