Nie dodano wpisu do statystyk. Data too long for column 'zmienne' at row 1INSERT INTO statystyki (data, skad, system, ip, ip_2, link, zmienne, id) VALUES ('2020-10-31 05:09:19', 'Bezpośrednio', 'CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)', '18.234.97.53', '', '/index.php', 'dzial=warto-przeczytac&artykul=2359&tytul=list-pasterski-biskupa-lomzynskiego-przed-32-piesza-pielgrzymka-lomzynska-na-jasna-gore-oraz-na-rozpoczynajace-sie-wakacje-2016-roku', ''); List pasterski Biskupa Łomżyńskiego przed 32. Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską na Jasną Górę oraz na rozpoczynające się wakacje 2016 roku
Dzisiaj jest : 31 października 2020 - wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę

Czytania na dziś

List pasterski Biskupa Łomżyńskiego przed 32. Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską na Jasną Górę oraz na rozpoczynające się wakacje 2016 roku

26.06.2016 r.
 
List pasterski Biskupa Łomżyńskiego
przed 32. Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską na Jasną Górę
oraz na rozpoczynające się wakacje 2016 roku
 
Drodzy Bracia i Siostry, Kochana Młodzieży!
 
W tym szczególnym Roku Duszpasterskim, Roku Miłosierdzia, nadchodzi upragniony czas wakacji. Niedawno jeszcze przeżywaliśmy obchody 25. rocznicy pielgrzymki do Łomży św. Jana Pawła II. W minionych tygodniach świętowaliśmy również 1050. rocznicę Chrztu Polski. Mieliście zapewne okazję brać udział w różnych wydarzeniach związanych ze wspomnianymi obchodami. Wpisywały się one w codzienne duszpasterstwo parafialne, które w tym czasie przygotowywało nas wszystkich do 31. Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016.
Na początku wakacji pragnę wyrazić swoją wdzięczność księżom, katechetom
i wszystkim pedagogom za trud pracy pedagogicznej i wychowawczej, a młodym za otwartość serca, bezinteresowność i otwartość na drugiego człowieka. Jednocześnie pragnę przypomnieć, że w czasie wakacji i urlopów pozostajemy uczniami Jezusa
i powinniśmy troszczyć się o udział w niedzielnej Mszy św. oraz o czas na modlitwę. Wszystko to po to, aby pielęgnować w sobie „Nowe Życie w Chrystusie”.
Wakacje, które przed nami, będą w pewnym sensie wyjątkowe. Już niebawem młodzież z całego świata przybędzie do Krakowa, aby przeżywać święto wiary
i doświadczenie młodości Kościoła. Stanie się to w dniach od 26 do 31 lipca br., podczas 31. Światowych Dni Młodzieży, które będą przebiegać pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Wcześniej, w dniach od 20 do 25 lipca br. także Diecezja Łomżyńska będzie gościć u siebie młodych z 10 krajów świata, reprezentujących 4 kontynenty. Będzie to młodzież z Włoch, Meksyku, Salwadoru, Francji, Indii, Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi i Stanów Zjednoczonych. To szczególnie ważne wydarzenie dla Kościoła w Polsce, dla naszych parafii i dla każdego z nas. Wiem, że wielu z Was wybiera się do Krakowa. Nie wszyscy jednak będą mogli tam dotrzeć z różnych powodów. Z uwagi na to gorąco zapraszam Was drodzy młodzi, waszych rodziców i wszystkich diecezjan do udziału w tzw. „etapie diecezjalnym” ŚDM. Dwanaście miast, które przyjmują gości z zagranicy przygotowują swój własny, niezwykle ciekawy program. Pragnę jednak, abyśmy wszyscy spotkali się w Łomży, w sobotę 23 lipca br., nie tylko po to, aby poznać młodych z innych krajów, kultur czy języków, ale przede wszystkim dlatego, aby doświadczyć entuzjazmu i radości wiary w ramach Festiwalu Narodów.
Myśląc o wakacjach, nie sposób nie wspomnieć o szczególnej możliwości, którą mamy co roku, aby przeżyć kilkanaście dni modlitwy i refleksji w drodze. Jest nią Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę, która wyruszy na pątniczy szlak już po raz 32.
Czas pielgrzymki, to czas dwutygodniowych rekolekcji w drodze, to szansa na głębszy kontakt z Bogiem, na refleksję dotyczącą własnego życia, czy na doświadczenie niezwykłej ludzkiej życzliwości; czas nawiązywania nowych relacji.
Wspólna modlitwa braci i sióstr, przemierzających pątniczy szlak, może stać się źródłem wielkiej duchowej siły. Kapłani towarzyszący poszczególnym grupom pielgrzymkowym, będą posługiwać w Sakramencie Pojednania i gotowością do przeprowadzenia rozmowy duchowej. Codzienne pokonywanie trudów drogi da możliwość wzajemnego wspierania się w różnych doświadczeniach. Dlatego warto dołączyć do diecezjalnej Pielgrzymki Pieszej!
Zachęcam wszystkich, a szczególnie młodych – którzy nie jadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, aby przyłączyli się do tych, którzy od 1 sierpnia br. będą z modlitwą na ustach podążać do Pani Jasnogórskiej. Księża w parafiach, będą podawać szczegółowe wskazania w sprawie zapisów i pielgrzymowania. Można również śledzić informacje na stronie internetowej: www.pielgrzymka.lomza.pl.
Zgodnie z ugruntowaną już tradycją, powstaje także tzw. Grupa Biała. Jej członkowie swoimi modlitwami, ofiarami, wyrzeczeniami i dobrymi uczynkami, będą wspierać pątników wędrujących na Jasną Górę. Pielgrzymi Grupy Białej, pozostający w parafiach, będą łączyć się duchowo z pątnikami podczas Apelu Jasnogórskiego. Jeśli więc ktoś z Was nie ma możliwości, by przejść cały trzynastodniowy szlak pielgrzymi, niech stanie się pielgrzymem Grupy Białej, której patronuje św. Jan Paweł II. Proszę o zgłaszanie do swoich duszpasterzy gotowości dołączenia do grupy Pielgrzymów Duchowych.
Na zakończenie pragnę przytoczyć osobiste świadectwo Ojca św. Franciszka zawarte w Orędziu skierowanym do młodzieży na 31. ŚDM w Krakowie. Papież napisał: „Kiedy miałem 17 lat, pewnego dnia, gdy chciałem wyjść na spotkanie z przyjaciółmi, zdecydowałem, że najpierw wstąpię do kościoła. Spotkałem tam pewnego księdza, który wzbudził we mnie szczególne zaufanie tak, że zapragnąłem otworzyć swoje serce w Sakramencie Spowiedzi. To spotkanie zmieniło moje życie! Odkryłem, że kiedy otwieramy swoje serce z pokorą i przejrzystością, możemy bardzo konkretnie doświadczyć Bożego Miłosierdzia. A czy Ty, drogi chłopcze, droga dziewczyno, poczułeś kiedykolwiek na sobie to spojrzenie pełne nieskończonej miłości, która, pomimo wszystkich Twoich grzechów, ograniczeń, upadków, wciąż Ci ufa i z nadzieją patrzy na Twoje istnienie? Czy jesteś świadomy, jak wielka jest Twoja wartość w planie Boga, który z miłości oddał Ci wszystko”?
Niech więc czas tych wyjątkowych wakacji stanie się przestrzenią naszej osobistej ewangelizacji, owego "odczuwania spojrzenia pełnego nieskończonej miłości Pana", zwłaszcza podczas Sakramentu Pokuty i Pojednania. Życzę Wam, abyście doświadczyli także szczególnego wymiaru wspólnoty, czy to w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i w Łomży, czy w trakcie Łomżyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, czy też uczestnicząc w innych formach rekolekcyjnych, takich jak oazy, rekolekcje ruchów i stowarzyszeń.
Moim pasterskim błogosławieństwem obejmie organizatorów, dobroczyńców i pielgrzymów 32. Łomżyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, jak też pielgrzymów duchowych z Grupy Białej. Swoją modlitwą ogarniam też osoby przygotowujące etap diecezjalny ŚDM w parafiach, dekanatach i miastach oraz rodziny, które przyjmą pod swój dach młodych pielgrzymów z innych krajów. Z wdzięcznością myślę również o wszystkich prowadzących i uczestniczących w różnego rodzaju rekolekcjach i wakacyjnych wyjazdach duszpasterskich. Niech Boża łaska i Chrystusowy pokój towarzyszą nam w czasie tych letnich miesięcy.
 
 
              + Janusz Stepnowski
       Biskup Łomżyński