Dzisiaj jest : 27 stycznia 2020 - wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy

Czytania na dziś

27 I 2020 r., Poniedziałek
wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Czytanie pierwsze
(2 Sm 5, 1-7. 10)
Ewangelia
(Mk 3, 22-30)

U Zbawiciela Świata w Ostrołęce

10.02.2011 r.
Księże Kanoniku, proszę powiedzieć, jak tworzyły się zręby obecnej parafii?

21 grudnia 1986 r. Dekretem Biskupim ustanowiono przy ulicy Goworowskiej Samodzielny Ośrodek Duszpasterski, którego rektorem został śp. ks. kań. Jerzy Gosk, wikariusz parafii św. Antoniego w Ostrołęce. Przy wielkim zaangażowaniu kapłanów i wielu życzliwych ludzi udało się zbudować drewnianą kaplicę, która służyła wiernym do 4 grudnia 1996 r. W 1989 r. rozpoczęto budowę domu parafialnego. Kapłani korzystali wówczas z gościnności proboszczów parafii istniejących w mieście.

Czy były jakieś momenty, wydarzenia w tworzącej się parafii, które zjednoczyły wiernych?

Tak, oczywiście. Szczególnie bolesne wydarzenie dla wspólnoty Zbawiciela Świata miało miejsce 4 grudnia 1996 r. Nad ranem z nieustalonych przyczyn całkowicie spłonęła drewniana kaplica. Ocalał tylko krzyż. Nosi on ślady tamtych wydarzeń. Ilekroć się w niego wpatrujemy, przypomina nam tamte dramatyczne chwile. Krzyż jest i pozostanie dla nas szczególnym symbolem życia i nadziei. Przez dwa następne lata Msze Święte i inne nabożeństwa sprawowane były w prowizorycznej kaplicy urządzonej w piwnicach domu parafialnego. Mimo trudnych warunków parafia z wielką ofiarnością budowała nową świątynię.

Kiedy wierni po raz pierwszy mogli w murach świątyni wspólnie celebrować Najświętszą Ofiarę?

Było to 25 grudnia 1998 r. Do dzisiaj pamiętam ten moment. Było bardzo zimno, jednak nikomu to nie przeszkadzało. Wierni cieszyli się, że mogą uczestniczyć w pasterce. Gdy w pierwszym dniu nowego roku 1999 odwiedził nas Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej ks. Bp Stanisław Stefanek, napisał w kronice parafialnej takie słowa: „Logika wiary - Bóg rządzi światem. Moc łaski - upór w ofiarnym budowaniu zaowocował Domem Bożym, już dziś na tyle gotowym, że usłużył, jako miejsce pasterskiej Mszy św.". Od tamtej pory trwały przy kościele intensywne prace budowlane i odprawiano w nim wszystkie nabożeństwa. 17 grudnia 2000 r. kościół został pobłogosławiony przez ks. bpa Stanisława Stefanka, a 30 maja 2004 r. ks. Bp Ordynariusz w asyście Biskupa Pomocniczego Tadeusza Zawistowskiego konsekrował świątynię. Odbyło się to również w obecności kapłanów, którzy 25 lat wcześniej w katedrze łomżyńskiej przyjęli święcenia kapłańskie. Wśród jubilatów byłem również ja. Do życzeń, oprócz księdza Bpa Stanisława licznych gości i wiernych, dołączył się również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. Arcybiskup Józef Michalik, który przed laty był naszym profesorem.

Jak wyglądały kolejne lata pracy?

Kolejne lata to dalsze prace nad wystrojem świątyni i porządkowaniem placu przy kościele. Obecnie nasza świątynia i jej otoczenie wyglądają przepięknie. W kościele są wszystkie media, okna ozdabiają witraże, posadzka jest z pięknego granitu, ołtarz, lektorium, chrzcielnica, pod świeczniki z alabastru. Szczególnie pięknie prezentuje się podświetlany ołtarz z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. Na filarach w prezbiterium rozmieszczono figury 12 apostołów. Wykonano też boczny ołtarz z marmuru poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej i zewnętrzną iluminację kościoła. Również otoczenie kościoła uległo zmianie. Przez 4 kolejne lata nasza kościelna posesja zdobyła I nagrodę w mieście w konkursie na najpiękniejszą posesję. W lasku przy kościele zbudowano grotę Matki Bożej z Lourdes, do której prowadzi droga krzyżowa. Plac kościelny został ogrodzony, obsadzony krzewami i drzewami ozdobnymi, przygotowano też parking dla samochodów.

Dziękuje Księdzu Kanonikowi za rozmowę i poświęcony czas. Życzę obfitości łask Bożych i wszelkiego błogosławieństwa w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Pani Jadwiga Stepnowska prowadzi kronikę parafialna w parafii pw. Zbawiciela Świata. Postanowiłem zapytać, jak widzi ona duszpasterstwo i posługę kapłanów w swojej parafii.

W naszą parafialną historię wpisały się sylwetki ludzi, którzy ją tworzyli: śp. ks. Infułat Józef Biernacki, prekursor budowy naszej świątyni, śp. ks. kań. Jerzy Gosk - niezapomniany pierwszy duszpasterz. Wyjątkowe miejsce zajmuje ks. kań. Jan Świerad, który od 15 lat jest proboszczem i budowniczym naszej parafii oraz au-torem wszystkich poczynań i sukcesów wspólnoty. Ksiądz kanonik Jan Świerad to wyjątkowy kapłan, z prawdziwą charyzmą, świetny gospodarz. Po wielu trudnych wydarzeniach, które miały miejsce w parafii, potrafił zmobilizować wspólnotę do działania. Od początku wyróżniał się pracowitością, zaangażowaniem i otwartością. Wielką wagę przywiązuje do Mszy św., nabożeństw i uroczystości. To prawdziwe misteria, pozostawiające niezapomniane wrażenia. Szczególnie bogaty ceremoniał towarzyszy niedzielnym sakramentom. Nasz ksiądz proboszcz interesuje się życiem swoich parafian. Przy kościele działają: hospicjum domowe „Caritas" i parafialny zespół „Caritas". Poprzez te organizacje dociera do najbardziej potrzebujących: biednych, chorych i wymagających wsparcia. Często osobiście angażuje się w pomoc, także finansowo. Mimo chorób, które go nie omijają, stara się być blisko parafian. Nasza świątynia jest ważnym ośrodkiem życia religijnego i duchowego. Bardzo aktywnie działa duszpasterstwo dorosłych. Liczną grupę skupia Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Wypłyń na głębię", którą opiekuje się ks. Robert Sulich. Co roku wspólnota przygotowuje OSCh - Ostrołęckie Spotkanie Charyzmatyczne, w którym uczestniczą wierni z różnych zakątków Polski. Równie aktywnie pracują kręgi rodzin z Kościoła Domowego, którymi opiekują się nasi kapłani: ks. Artur Ryszewski i ks. Jarosław Truszkowski. Przy kościele działają też: Grupa Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Wspólnota Chrystusa Króla, Rodzina Różańcowa. Zaangażowaniem wykazuje się także nasza młodzież. Posługują w drużynach harcerskich ZHR i ZHP, Oazie, Scholii. Każdego drugiego dnia miesiąca o godzinie 20.30 przygotowują oprawę Mszy Świętej w intencji o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II. Najmłodsi odnajdują swoje miejsce w scholi dziecięcej i grupie zuchów. Tradycją stało się pielgrzymowanie do różnych sanktuariów. Na początku lipca w intencji trzeźwości odbywa się piesza pielgrzymka do Niepokalanowa. Również w lipcu miłośnicy dwóch kółek pokonują rowerem trasę na Jasną Górę. Ponadto wielu parafian pieszo pielgrzymuje do Ostrej Bramy, na Jasną Górę i do Dąbrówki. Od kilku lat klerycy odbywają w naszej świątyni praktykę duszpasterską oraz katechetyczną, zapoznając się z posługą kapłanów ł funkcjonowaniem wspólnot parafialnych. W obecnych trudnych czasach ważna jest silna wspólnota parafialna i właściwa atmosfera w niej panująca. Parafianie bardzo wysoko cenią pracę naszych duszpasterzy, którym przewodzi ksiądz proboszcz Jana Świerad. Jestem dumna, że należę do parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce.

Pani Jadwidze również składam serdeczne Bóg zapłać, za poświęcony czas i życzę dalszego wzrastania w wierze.