Dzisiaj jest : 27 stycznia 2020 - wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy

Czytania na dziś

27 I 2020 r., Poniedziałek
wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Czytanie pierwsze
(2 Sm 5, 1-7. 10)
Ewangelia
(Mk 3, 22-30)

Warto przeczytać

Wielki Czwartek

01.04.2010 r.

W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego. Jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego rankiem ma miejsce szczególna Msza św. We wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych.

WIELKI CZWARTEK
WIELKA ŚRODA - WIELKI WTOREK - WIELKI PONIEDZIAłEK - NIEDZIELA PALMOWA

czytaj więcej ...

Wielka Środa

31.03.2010 r.

Wielka Środa ma bezpośredni już kontakt z wydarzeniami Wielkiego Czwartku i Piątku. Sanhedryn na tajnej naradzie postanawia za wszelką cenę zgładzić Jezusa. Judasz ofiaruje Wielkiej Radzie Żydowskiej swoją pomoc za srebrniki, przyrzekając śledzić Chrystusa, a gdy będzie sam - zawiadomi o tym Sanhedryn, aby Go można było pojmać.


WIELKA ŚRODA
WIELKI WTOREK - WIELKI PONIEDZIAŁEK - NIEDZIELA PALMOWA

czytaj więcej ...

Wielki Wtorek

30.03.2010 r.
W Wielki Wtorek Jezus prowadził najgwałtowniejsze polemiki ze starszyzną żydowską, które zakończył wielokrotnym "biada", rzuconym na swoich zatwardziałych wrogów. W wielkiej też mowie eschatologicznej zapowiada całkowite zniszczenie Jerozolimy oraz koniec świata, jaki zamknie dzieje ludzkości. Zapowie także powtórne swoje przyjście na ziemię w chwale. W przypowieści: o roztropnym słudze, o mądrych i głupich pannach i o talentach będzie nawoływał do czujności. W ten sam dzień słyszymy dwie smutne zapowiedzi. Zapowiedź zdrady i zapowiedź zaparcia się, czyli też czegoś w rodzaju zdrady.

WIELKI WTOREK
WIELKI PONIEDZIAŁEK - NIEDZIELA PALMOWA
czytaj więcej ...

Wielki Poniedziałek

29.03.2010 r.

Kościół wielkie dni traktuje jako uprzywilejowane i nie dopuszcza w Wielkim Tygodniu żadnych świąt. Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy włącznie Jezus dzień spędzał w Jerozolimie i nauczał w świątyni, a na noc udawał się do odległej od Świętego Miasta ok. 3 km Betanii, aby tam przenocować. Gościny Jemu i Jego uczniom udzielał Łazarz w swoim domu z wdzięczności za niedawne wskrzeszenie go z grobu.

W Wielki Poniedziałek w drodze do Jerozolimy Chrystus uczynił uschłym figowe drzewo za to, że nie znalazł na nim owocu a tylko same liście. Kiedy wszedł na plac świątyni i zobaczył tam kupców z towarami i bydłem, wypędził ich stamtąd.

Wieczorem w Betanii miała miejsce bardzo wymowna scena: namaszczenia.

WIELKI PONIEDZIAłEK
NIEDZIELA PALMOWA

czytaj więcej ...

Niedziela Palmowa

28.03.2010 r.

Okres Wielkiego Tygodnia jest czasem ostatecznego przygotowania na Święta Wielkiej Nocy. Przygotowanie to ma nie tylko wymiar materialny, związany ze sprzątaniem mieszkania i przygotowywaniem świątecznych potraw, ale nade wszystko wymiar duchowy. Dlatego każdemu z naszych internetowych parafian proponujemy w kolejne dni Wielkiego Tygodnia, przeżyć chwilę z nami. Każdego dnia będziemy zamieszczać krótkie komentarze wyjaśniające tajemnicę zbawczych wydarzeń i prezentować teksty Ewangelii do rozważań.

Wielki Tydzień otwiera Niedziela Męki Pańskiej zwana Niedzielą Palmową. Liturgia wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu.

NIEDZIELA PALMOWA

czytaj więcej ...

V niedziela Wielkiego Postu

20.03.2010 r.

Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”. Te słowa, to przypomnienie, tę rade usłyszeliśmy od Chrystusa w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, ale dopiero obecnie, w ostatnią niedzielę, i to w niektórych tylko kościołach, zabieramy się za realizację tego polecenia.
Zaczynamy od zasłaniania obrazów, a przede wszystkim krzyży, co na pierwszy rzut oka może się wydać nieporozumieniem. Skoro coraz bliżej wspomnienie męki i śmierci Jezusa, to krzyż powinniśmy raczej uwidaczniać, a nie ukrywać. To logiczne. Owszem, ale zależy, o jaką logikę chodzi.

O. Wacław Oszajca SJ

czytaj więcej ...

Życie za życie

20.03.2010 r.

Byli szczęśliwym małżeństwem – od 2000 roku. Cierpieli jednak z powodu braku dzieci. Zapisali się nawet na kurs adopcyjny. Wcześniej pojechali do Rzymu, by tam, przy grobie papieża bł. Jana XXIII, prosić o dar potomstwa. I stało się! Pięć lat po ślubie poczęło się ich upragnione dziecko – syn.

s. M. Wioletta Ostrowska CSL

czytaj więcej ...

IV niedziela Wielkiego Postu

13.03.2010 r.

Jakże odmienne jest Boże miłosierdzie od ludzkiego przebaczenia. Może najbardziej w tym, że oprócz przebaczenia zawiera w sobie obietnicę i obdarowanie. Jakaż to obietnica? Że nigdy twój grzech nie zostanie użyty przeciwko tobie. To stokroć więcej niż ludzkie zastanawianie się nad tym, czy przebaczenie oznacza zapomnienie. Nad pamięcią nie mamy władzy. Nad przeszłością mamy władzę o tyle, o ile bierzemy w nasze ręce swoją przyszłość. Nie zawsze możemy obiecać, że zapomnimy o krzywdach, ale możemy przyrzec, że nie będziemy tych krzywd używać jako argumentu przeciwko winowajcy. „Bo przecież ty…”.

Jarosław Głodek OP

czytaj więcej ...

III niedziela Wielkiego Postu

07.03.2010 r.

Zapewne wiele wspólnego mają ze sobą bezowocne drzewo figowe oraz ten krzak również bezowocny, w którym jednak raczył objawić się Ogień Obecności. Bóg daje szansę każdemu z nas, aż do ostatniej chwili pragnie wzbudzić w człowieku choć jeden liść modlitwy, zwiastujący choćby najmarniejszy owoc nawrócenia. W filmie Andrieja Tarkowskiego „Ofiarowanie” bohater podlewa wyschnięte drzewo, opowiadając przy tym synowi apoftegmat o starcu, który miał wiarę zdolną obudzić do życia zwykły kołek wsadzony w ziemię.

o. Augustyn Pelanowski OSPPE

czytaj więcej ...

II niedziela Wielkiego Postu

27.02.2010 r.

Abraham, stary koczownik, stał u kresu życia ze świadomością, że wypełnił wszystko, o co poprosił go nieznany Bóg: porzucił rodzinną ziemię, zamieszkał w nieznanej krainie. Mimo swojego bogactwa czuł, że jakaś jego część pozostała niespełniona. Chociaż mu to Bóg obiecał, a on bezgranicznie uwierzył, nie ma potomstwa. Sprawa z Bogiem jest trudna, bo nie daje żadnych gwarancji, a wszystko opiera się na Jego słowie: „Twoje potomstwo będzie tak liczne jak gwiazdy na niebie". Jak długo można tak ryzykować i wierzyć?

O. Wiesław Dawidowski

czytaj więcej ...

Piractwo - kradzież czy nie ?

27.02.2010 r.

W amerykańskich sądach w ostatnich latach zapadło kilka wyroków przyznających gigantyczne odszkodowania za nielegalne ściąganie z internetu filmów i utworów muzycznych.
Kilkanaście dni temu odnotowano kolejny taki przypadek. Zgodnie z wyrokiem tamtejszego sądu, student Uniwersytetu Bostońskiego, który ściągnął z sieci i dzięki systemowi P2P udostępnił innym 30 piosenek, ma zapłacić blisko 700 tys. dolarów kary. Jednak student się nie poddaje i po wynajęciu adwokata zamierza walczyć o zmianę wyroku, gdyż - jak mówi - uznaje karę za zbyt wysoką i niesprawiedliwą.

Jarosław Stróżyk

czytaj więcej ...

I niedziela Wielkiego Postu

20.02.2010 r.

Scenariusz kuszenia Jezusa, a przez to samo każdego z nas, jest prosty. Zaczyna się od spraw codziennych, od bajki o samonakrywającym się stoliczku. Jakby było cudownie, gdyby na pstryknięcie palcami lodówka zapełniała się wszystkim, czego potrzeba w kuchni. Wreszcie mielibyśmy z głowy pracę, nawet tę najbardziej satysfakcjonującą.

O. Wacław Oszajca SJ

czytaj więcej ...

VI niedziela zwykła

13.02.2010 r.

Ewangelia jest konstytucją Kościoła. Esencją tej konstytucji jest karta z ośmiu błogosławieństwami. Krótkie zdania mówiące wszystko. Św. Łukasz z ośmiu błogosławieństw wybrał tylko cztery i przeciwstawił im cztery przekleństwa.
Z zestawienia błogosławieństw i przekleństw podanego przez św. Łukasza wynika, że szczęście jest dostępne dla człowieka jedynie na trudnej drodze. Łatwa droga, na pierwszym etapie kusząca, wiedzie do dramatu. Jezus powiedział to jasno: „Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby...

Ks. Edward Staniek

czytaj więcej ...

Zardzewiały nóż

11.02.2010 r.

Gdy w 1939 roku na ekrany amerykańskich kin wchodził film "Przeminęło z wiatrem", spore kontrowersje wzbudziła okoliczność, iż użyto w nim jednego przekleństwa: "damn". Obecnie w kasowych filmach i sporej części popularnej muzyki na porządku codziennym jest wulgarna mowa, a mimo to wzbudza to coraz mniej oporów.
Dla wulgaryzmów, "brzydkich wyrazów", "przekleństw" vel "rzucania mięsem", wysuwa się różne tłumaczenia.

Mirosław Salwowski

czytaj więcej ...

V niedziela zwykła

06.02.2010 r.

Za każdym razem, kiedy czytam tę historię o połowie na głębokiej wodzie, wyławiam coraz głębsze treści. W tym samym miejscu, gdzie Szymon doznał porażki, przeżył zwycięstwo, ponieważ był posłuszny słowu Bożemu. Ale na tym nie koniec. Kiedy wyciągnęli już sieci na brzeg, Jezus kazał im wszystko porzucić. Po co trudzić się kilka godzin z połowem, potem ciągnąć ze wszystkich sił sieć do brzegu, ryzykować zatonięcie łodzi, po czym wszystko porzucić? Mogli doprawdy poczuć rozczarowanie lub wybuchnąć pretensją do Jezusa. Ale nic takiego nie odnotowała Ewangelia.

Augustyn Pelanowski OSPPE

czytaj więcej ...