Dzisiaj jest : 29 lutego 2020 - Sobota po Popielcu

Czytania na dziś

29 II 2020 r., Sobota
Sobota po Popielcu
Czytanie pierwsze
(Iz 58, 9b-14)
Ewangelia
(Łk 5, 27-32)

W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI - W HOŁDZIE RZECZYPOSPOLITEJ

29.09.2019 r.
zdjęcie do artykułu

Jadwiga Nowicka Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki, Wiesława Gałka Prezes Krajowego Koła Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich, Ks. kan. Jan Świerad Proboszcz parafii pod wezwaniem Zbawiciela Świata w Ostrołęce serdecznie zapraszają w dniu 6 października 2019 roku na uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, który odbędzie się w kościele pod wezwaniem Zbawiciela Świata w Ostrołęce przy ul. Goworowskiej 49.

Musztra paradna odbędzie się na placu przed Kościołem o godzinie 15.30. Po pokazie musztry zapraszamy na koncert do wnętrza świątyni. Bezpośrednio po koncercie zapraszamy na Mszę Świętą w intencji Obrońców Ojczyzny W programie wyjątkowy pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry oraz koncert poświęcony ułanom z Ostrołęki i żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy 80 lat temu w dniu 6 października 1939 roku stoczyli bój pod Kockiem.

5-ty Pułk Ułanów z Ostrołęki w trakcie wojny obronnej Polski w 1939 roku, zapisał chwalebną kartę historii Wojska Polskiego. Ostrołęccy ułani po ciężkich hojach nad Narwią, po wypadzie na Prusy w dniach 2-3 września, bitwach pod Brokiem, Ostrowią Mazowiecką i Andrzejewem, wycofali się na wschód Polski. Od czasu napadu Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku, żołnierze 5-go Pułku Ułanów walczyli z rosyjskim agresorem. Wojnę w obronie Ojczyzny ułani z Ostrołęki zakończyli w wielkiej bitwie pod Kockiem.

Ostatnia bitwa Wojska Polskiego, stoczona w dniach od 2 do 6 października 1939 pomiędzy oddziałami polskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie" gen. Kleeberga, a niemieckimi oddziałami IX Korpusu, była niezwykle zacięta i krwawa. Ułani z Ostrołęki ramię w ramię z żołnierzami Korpusu Ochrony Pogranicza walczyli aż do 6 października 1939 roku.

Współczesna Straż Graniczna jest dziedzicem chwaty i tradycji przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej będzie hołdem oddanym Obrońcom Ojczyzny z 1.939 roku oraz wyrazem czci i pamięci dla wszystkich twórców Niepodległej Ojczyzny, którzy w łatach 1918 -1921 przyczynili się do odzyskania Niepodległości Polski.