Dzisiaj jest : 29 lutego 2020 - Sobota po Popielcu

Czytania na dziś

29 II 2020 r., Sobota
Sobota po Popielcu
Czytanie pierwsze
(Iz 58, 9b-14)
Ewangelia
(Łk 5, 27-32)

23.02.2020r. – 7 niedziela zwykła

 1. W tym tygodniu wchodzimy w nowy okres kościelnego roku liturgicznego – Wielki Post, który trwa 40 dni. Rozpoczyna go Środa Popielcowa. W tym dniu w Kościołach wierni uczestnicząc w mszach świętych przyjmują popiół na swoje głowy, aby w ten sposób rozpocząć przygotowanie do najważniejszych świąt chrześcijańskich – Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wypowiadane wtedy słowa „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię” uzmysławiają nam naszą przemijalność i skłaniają do podejmowania czynów pokutnych. Pomyślmy jakie postanowienie, jakie wyrzeczenie, jakie uczynki będą nas prowadzić w dni Wielkiego Postu. Do praktyk wielkopostnych należy post, jest to umartwienie podejmowane z pobudek wiary, a polegający na niespożywaniu pokarmów mięsnych (post jakościowy) i ograniczeniu ilości spożywania pokarmów (post ilościowy). Post jakościowy obowiązuje we wszystkie piątki całego roku, środę Popielcową, Wigilię Paschalną (Wielka Sobota) i Wigilię Bożego Narodzenia. Obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ilościowy obejmuje jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Obowiązuje wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Tzw. Post ścisły, łącznie ilościowy i jakościowy obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Msze św. w Środę Popielcową o godz. 6:30, 10:00, 16:30 i 18:00. Posypanie głów popiołem na każdej mszy św.
 2. W głębokim i należytym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne, zwłaszcza te, które tak głęboko tkwią w polskiej religijności.
  Droga Krzyżowa dla dzieci i młodzieży w każdy piątek o godz. 16:30, a dla dorosłych o godz. 17:15.
  Gorzkie Żale z procesją eucharystyczną w każdą niedzielę o godz. 17:30. Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. Od dzisiaj rozpoczyna się 53 tydzień modlitwy o trzeźwość narodu, a w Środę Popielcową rozpoczynają się kwartalne dni modlitw o ducha pokuty trwające do I niedzieli Wielkiego Postu. Zachęcamy wiernych do podejmowania pokuty w okresie Wielkiego Postu jak również do składania i odnawiania przyrzeczeń trzeźwości.
 4. We wtorek przypada wspomnienie Św. Cezarego z Nazjanzu, pustelnika. Jest On patronem Ks. Cezarego, którego w tym dniu polecamy pamięci modlitewnej.
 5. W dniu 28 lutego (piątek) przypada 7 rocznica złożenia urzędu przez papieża Benedykta XVI. W związku z tym dzień ten został ogłoszony dniem modlitwy w intencji papieża seniora. W tę modlitwę Kościoła można się włączyć przez odmówienie w tym dniu jakiejkolwiek modlitwy w jego intencji lub przez uczestnictwo we mszy św. ofiarowując je w intencji Benedykta XVI. Zapraszamy do udziału w tej modlitwie.
 6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Dzisiaj oprócz Głosu Katolickiego jest do wzięcia miesięcznik ewangeliczny „Dobre Nowiny”
 7. Ofiary składane dzisiaj na tacę są przeznaczone na potrzeby WSD w Łomży. Stąd gościmy dzisiaj w naszej wspólnocie alumna tej uczelni, któremu za wygłoszone Słowo Boże składamy serdeczne Bóg zapłać!
 8. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Narodowy Dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Za których o godz. 10:00 zostanie odprawiona w naszym kościele msza św. z udziałem pocztów sztandarowych
 9. W ubiegłym tygodniu poprzedzili nas do Niebieskiej Ojczyzny
  p. Eugeniusz Mierzejewski l.73, zam. Goworowska 33/2,
  p. Jan Lis l.60, zam. ul. Wysockiego,
  p. Józefa Sakowska l.96, zam. Goworowska 4/4

ks. Jan Świerad - Proboszcz