header

Dzisiaj jest : 30 listopada 2021 - Święto św. Andrzeja, apostoła

Parafia Zbawiciela Świata

w Ostrołęce

Czytania na dziś

30 XI 2021 r., Wtorek
Czytanie pierwsze
(Iz 49, 1-6)
Czytanie drugie
(Rz 10, 9-18)
Ewangelia
(Mt 4, 18-22)

Dzisiaj Czcimy

28.11.2021 – I niedziela Adwentu

 1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

  Wtorekśw. Andrzeja Apostoła,

  Piątekśw. Franciszka Ksawerego, prezbitera,

  SobotaŚw. Jana Damasceńskiego, a także św. Barbarę, patronkę górników, flisaków i wszystkich tych, których praca jest zagrożona utratą życia.

 2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Podejmowana w tym roku tematyka będzie zwracała uwagę na to, że każdy z nas jest „Posłany w pokoju Chrystusa”. Liturgia słowa oparta będzie na czytaniach z roku „C”.

  Mimo, że okres ten jest dziś radosnym okresem oczekiwania na narodzenie Jezusa Chrystusa to warto zauważyć, że Kościół od IV wieku zachęcał w tym czasie do podejmowania postu i umartwiania, a także do częstego uczestnictwa we Mszach św.

  Liturgia słowa dzieli go na dwie części. Pierwsza do 17 grudnia, przygotowuje na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa uświadamiając nam, że trzeba będzie stanąć przed Panem i zdać sprawę z wykorzystania talentów, którymi nas obdarzył. Druga część to czas od 17 grudnia do 24 grudnia, który przybliża nam wydarzenia bezpośrednio poprzedzające narodziny Zbawiciela.

 3. Z okresem Adwentu związane są msze św. roratnie – ku czci Najświętszej Maryi Panny, na które zapraszamy wszystkich parafian. Roraty o godz. 6:30, a wcześniej o godz. 6:00 – śpiew godzinek. Na tę mszę św. przychodzimy ze światłem (lampiony, świece).

  Z adwentem związane są także rekolekcje, które rozpoczną się naszej parafii za dwa tygodnie. Przewodniczył im będzie Ojciec z zakonu Karmelitów.

 4. CARITAS jak co roku przeprowadza akcję „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom” w ramach którego rozprowadza świece. Można je nabywać przy wyjściu z kościoła w cenie 15 zł. Nabywanie ich stanowi wymowną odpowiedź naszej gotowości do pomocy potrzebującym zwłaszcza dzieciom. Stawiając świece na wigilijnym stole pamiętajmy, że symbolizuje ona „światłość świata”, które przyszła do nas. Nie powinna ona potem zostawać w domu, lecz powinna dopalić się na grobach naszych bliskich, jako łączność z nimi w wymiarze „świętych obcowania”.
 5. Zostały wystawione przy wejściu do Kościoła kartony, do których będzie można składać produkty żywnościowe dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, aby ich świąteczny stół nie był pusty.
 6. W tym tygodniu I środa miesiąca. Zmiana tajemnic różańcowych o godz. 17:30.

  W I czwartek godz. święta po mszy św. o godz. 18:00.

  W I piątek msze św. o godz. 6:30, 7:00, 16:30, 18:00.

  W I sobotę nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi po mszy św. o godz. 6:30 i 18:00

 7. Dziś przed kościołem zbiórka do puszek na pomoc migrantom.

  Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w dniu 8 listopada br., zwrócił sią z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla migrantów z granicy polsko-białoruskiej.

  Zebrane fundusze - zgodnie z informacją przekazaną przez abpa Stanisława Gądeckiego - zostaną przeznaczone za pośrednictwem Caritas Polska - na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.

 8. Natomiast w przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na pomoc „Kościołowi na Wschodzie”. Także w przyszłą niedzielę harcerze z ZHR będą zbierać przed kościołem produkty żywnościowe, higieniczne oraz kosmetyki dla Polaków na Wschodzie w ramach ogólnopolskiej akcji „Paczka
 9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Dziś oprócz tygodnika „Idziemy” jest do wzięcia miesięcznik ewangelizacyjny „Dobre Nowiny”, w których znajdziemy wiele ciekawych artykułów, a także dowiemy się, co symbolizuje dekoracje adwentowe: roratka, wieniec adwentowy, czy też lampiony czy świece.
 10. Biuro Radia Maryja przy parafii pw. św. Antoniego w Ostrołęce zaprasza pielgrzymów z Ostrołęki i okolic na doroczną pielgrzymkę do Torunia w dniu 4 grudnia 2021. Z okazji trzydziestej rocznicy działalności Radia Maryja. Zapisy: Biuro Radia Maryja przy parafii pw. Św. Antoniego w Ostrołęce w dniach środa, piątek w godz. 17:00 do 18:00.
 11. Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić dzień swoich imienin, rocznicę urodzin, czy też różnego rodzaju jubileusze, składamy najserdeczniejsze życzenia, prosząc, by Maryja wypraszała im u Swego Syna potrzebne łaski na każdy dzień i cieszyli się nieustannym orędownictwem swoich patronów u Tronu Bożego.
 12. W ubiegłym tygodniu poprzedzili nas do Niebieskiej Ojczyzny:

  p. Bolesław Samsel l.95, zam. ul. Jaracza 16,

  p. Ryszard Kumiński l. 86, zam. ul. Żebrowskiego 4,

  p. Barbara Piotrowska l. 78, zam. ul. F. Nila 18

 

ks. Jan Świerad - Proboszcz

starsze ogłoszenia nowsze ogłoszenia