header

Dzisiaj jest : 17 kwietnia 2024

Parafia Zbawiciela Świata

w Ostrołęce

Dzisiaj Czcimy

2009-08-21T17:16:00+02:00 zbawiciel.ostroleka.pl

Asysta procesyjna

Asysta procesyjna w naszej parafii swą tradycją sięga do czasów erygowania parafii Zbawiciela Świata, a kto wie może i wcześniej. Jak podaje kronika parafialna 14 czerwca 1990 r. pod przewodnictwem Proboszcza - ks. P. Zabielskiego po raz pierwszy wyruszyła procesja Bożego Ciała. Wzięły w niej udział 4 chorągwie i baldachim niesiony przez mężczyzn. Od tamtego czasu parametrów procesyjnych przybywało i osób w asyście także. Nawet pożar drewnianej kaplicy i znajdujących się tam chorągwi nie zatrzymał procesu ubogacania parafialnych procesji.

Do asysty procesyjnej należą wierni różnych grup społecznych i wiekowych, w sumie ponad 100 osób. Mężczyźni noszą baldachim i prowadzili księdza z Najświętszym Sakramentem. Duża grupa mężczyzn włącza się także w niesienie chorągwi, figur i feretronu. Kobiety ubrane w jednakowe stroje (togi) biorą udział w procesji niosąc wstążki, figury, feretrony i różaniec. Dzieci i młodzież również włączają się w asystę, niosąc m.in. poduszki, symbole męki Jezusa i sypiąc kwiatki.

Obecnie w procesji nosimy 15 chorągwi 6 figur, 2 feretrony, baldachim, ozdobne poduszki i symbole męki.

Asysta Procesyjna bierze udział w procesjach Eucharystycznych w I niedziele miesiąca o godz. 8.30, Rezurekcję, Boże Ciało i podczas oktawy oraz w czasie odpustu parafialnego. Dbamy o nasze chorągwie i feretrony. Chcemy jak najdłużej zachować te piękne, polskie i katolickie zwyczaje.
Opiekę nad Asystą sprawuje Ksiądz Mariusz.