header

Dzisiaj jest : 28 kwietnia 2024

Parafia Zbawiciela Świata

w Ostrołęce

Dzisiaj Czcimy

2011-12-10T00:00:00+01:00 zbawiciel.ostroleka.pl

LIST INTENCYJNY KOMENDANTA MIEJSKIEGO POLICJI W OSTROŁĘCE

LIST INTENCYJNY
KOMENDANTA MIEJSKIEGO POLICJI W OSTROŁĘCE


Biorąc pod uwagę okres świąteczny przypominamy, że jest to czas w którym zwiększają swoją aktywność osoby, których zamiarem jest krzywdzenie innych ludzi celem wzbogacenia się.
W ramach kampanii „Bezpieczny Senior" szczególnie apelujemy do osób starszych, ponieważ łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy. Dlatego przedstawiamy kilka metod działań przestępców, abyśmy mogli ustrzec się przed tego rodzaju sytuacjami.

Najczęstsze metody popełniania przestępstw:
„NA WNUCZKA" - sprawcy przeważnie dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Tłumaczą „dziadkowi" lub „babci" np., że są w hipermarkecie i mają niepowtarzalną okazję zakupić przedmiot w promocyjnej cenie lub znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej np. wypadek drogowy. W związku z tym proszą o pożyczkę finansową. Oszuści twierdzą, że nie mogą przyjechać po pieniądze i wyślą po nie swojego dobrego znajomego lub kolegę. Po jakimś czasie znajomy „wnuczka" zjawia się w mieszkaniu ofiary i odbiera przekazaną dobrowolnie w dobrej wierze kwotę pieniędzy przeznaczoną przez seniora na pomoc fałszywemu wnuczkowi.
"NA GAZOWNIKA " czy "NA HYDRAULIKA" – oszuści podając się za fachowców wchodzą do domów. Kradną co popadnie, albo po prostu wyłudzają kilkaset złotych za usługę, której  nie wykonali.
„NA DOTACJE" - w ostatnim czasie wiele słyszy się o rozmaitych dotacjach unijnych, rewitalizacji zaniedbanych dzielnic i innych tego typu działaniach pomocowych. Wykorzystują to oszuści. Podając się za urzędników proszą o uiszczenie "opłaty manipulacyjnej" albo wpłacenie "zaliczki" na poczet późniejszej realizacji przedsięwzięcia.

Pamiętajmy, że jeżeli „WNUCZEK" do nas zadzwoni z prośbą o pożyczkę a my będziemy mieli choćby cień podejrzenia, że to może być oszust ZAWSZE w takim przypadku dzwońmy na policję.

Gdy jesteśmy w domu:
-nie wpuszczajmy nieznajomych do mieszkania - nie znając osoby nigdy nie znamy jej zamiarów.
-nie przechowujmy w domu dużej ilości gotówki lub kosztowności.
-nie otwierajmy bezmyślnie drzwi, gdy tylko usłyszymy dzwonek,
zawsze przed otwarciem drzwi zapytajmy się kto za nimi stoi, pracownicy urzędów zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło lub gaz, zostawić w skrzynce pocztowej.
-nie ufajmy nieznajomym, nie wpuszczajmy ich do klatki schodowej, nie otwierajmy  drzwi domofonem, wychodząc zamykajmy drzwi do klatki.
Apelujemy również do dzieci i wnuków seniorów, aby z nimi rozmawiali na powyższe tematy oraz, żeby koniecznie informowali policję o każdej próbie popełnienia przestępstwa.

p.o. Komendant Miejski Policji w Ostrołęce
mł. Insp. Mgr. Stanisław Szcześniak