LIST PASTERSKI BISKUPA ŁOMŻYŃSKIEGO W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ PANUJĄCEJ EPIDEMII
LIST PASTERSKI BISKUPA ŁOMŻYŃSKIEGO
W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ PANUJĄCEJ EPIDEMII
Umiłowani Bracia i Siostry w Chrystusie, Drodzy Diecezjanie!
Kolejny już raz w ostatnim czasie zwracam się do Was słowami listu pasterskiego. Chwila bowiem jest bardzo wyjątkowa, wymagająca od nas pełnego ufności zwrócenia się do naszego Pana i Zbawcy, Jezusa Chrystusa, i jednocześnie braterskiej pomocy udzielanej sobie nawzajem w imię miłości.
Przeżywamy czas Wielkiego Postu, który w tym roku staje się szczególnymi rekolekcjami dla całego Kościoła. Nie zamkną się one w święta Zmartwychwstania Pańskiego, ale będą trwały znacznie dłużej. Pan wzywana nas do głębokiej modlitwy i nawrócenia serca, do sakramentalnej spowiedzi, Komunii Świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu - nie podczas wielkich zgromadzeń, ale w indywidualnym pokłonie przed Bogiem: bądź w domu rodzinnym, bądź, jeśli to możliwe, w parafialnej świątyni.
Moment jakichkolwiek podziałów istniejących w społeczeństwie zakończył się. Jednoczymy się i stajemy razem w obliczu tych trudnych wyzwań, troszcząc się o siebie nawzajem - zarówno wierzący w Boga, jak i niewierzący. Wszyscy jesteśmy wezwani do miłości. Jako ludzie wierzący wraz z modlitwą i pokutą mamy nieść nadzieję i pokój, ale także świadectwo czynnej miłości. Dla niewierzących ten czas jest również szczególnym momentem próby. Koncentrując się na tym co ludzkie, dają także świadectwo braterskiej miłości. Epidemia wzywa każdego z nas do wielkich gestów miłości i miłosierdzia, z zachowaniem należnej ostrożności, w posłuszeństwie wszystkim wskazaniom odpowiednich władz. W tym szczególnym momencie naszych dziejów jesteśmy jednym Narodem – Braćmi i Siostrami wezwanymi do wspólnego działania.
Módlmy się za tych, którzy już składają najwyższy dar miłosierdzia - lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, cały personel służby zdrowia, którzy często z narażeniem własnego zdrowia, a nawet życia, bez wahania niosą pomoc chorym i umierającym.
Jako wspólnota Kościoła wesprzyjmy w tym czasie modlitwą również tych, którzy nami rządzą, którzy podejmują tak ważne decyzje dla całego społeczeństwa. Prośmy Ducha Świętego o dar rozumu, mądrości i umiejętności w rozwiązywaniu trudnych problemów naszego życia.
Chcę mocno podkreślić, że my kapłani jesteśmy całkowicie do Waszej dyspozycji, służąc posługą sakramentalną i czynnym miłosierdziem.
Okoliczności, w jakich aktualnie się znajdujemy, wzywają nas, aby zrezygnować z tego, co do tej pory jawiło się jako normalne. Niewątpliwie jest to nadzwyczajny moment dla świata, Europy, naszej Ojczyzny, wszystkich rodzin i całego Kościoła.
Serdecznie proszę duszpasterzy i wiernych świeckich naszej Diecezji o modlitwę i wzajemne wsparcie w tym szczególnym czasie próby. Chciałbym, abyśmy dostosowując się do zaleceń, minimalizowali niebezpieczeństwo zarażenia się. Zachowajmy środki zwiększonej ostrożności, a przede wszystkim nie ulegajmy panice i zachowajmy spokój. Bóg jest nad wszystkim.
Pozostawiam indywidualnej rozwadze decyzję, czy Wasi najbliżsi pozostaną na czas Wielkanocy za granicą i w miejscach dotychczasowego pobytu. Odwiedzajmy siebie z roztropnością. Proszę wszystkich Diecezjan o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi pomocy, np. przy robieniu zakupów.
W dniu 12 marca br., zgodnie z zaleceniami Rady Stałej KEP, udzieliłem dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej we Mszy św. (szczegóły na stronie diecezjalnej).
Zarządzam ponadto odwołanie parafialnych rekolekcji wielkopostnych, z jednoczesną sugestią dla Księży Proboszczów, aby w tym czasie zorganizowali całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi. Przypominam, że czas wypełnienia obowiązku spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej trwa do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
Zostają także odwołane rekolekcje szkolne, rekolekcje zamknięte dla grup formacyjnych, spotkania wszystkich grup parafialnych i ponadparafialnych, spotkania dla narzeczonych (rozpoczęte lub mające się rozpocząć) i spotkania w parafialnych poradniach rodzinnych. W związku z tym narzeczeni, którzy nie mają ukończonego bezpośredniego przygotowania, a zbliża się termin ich ślubu, powinni zgłosić się do proboszcza parafii, w której będzie zawierany sakrament.
W tym okresie nie mogą odbywać się parafialne katechezy przygotowujące dzieci i młodzież do Pierwszej Komunii św. i do bierzmowania.
Zachęcam, aby w tym czasie rodziny modliły się w domach, odmawiając Różaniec, odprawiając Drogę Krzyżową, albo śpiewając Gorzkie Żale. Radio Nadzieja przygotowało rekolekcje radiowe oraz transmisje Mszy św. i wieczorny program modlitewny.
W czasie liturgii należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
- kapłani przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny;
- przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii św. na rękę – tym bardziej jest to właściwe w obecnej chwili. W sytuacjach, w których nie możemy uczestniczyć we Mszy Świętej, zachęcam do Komunii duchowej;
- należy zrezygnować z całowania krzyża i relikwii. Cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon;
- znak pokoju przekazujemy przez skinienie głową, bez podawania ręki;
- zachęcam wiernych, aby poza liturgią - w miarę możliwości - nawiedzali kościoły na modlitwę osobistą:
- kościoły będą otwarte w ciągu dnia;
- kapłani zatroszczą się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu;
- duszpasterze, przy zachowaniu zasad higieny, będą odwiedzać chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
Jeszcze raz przypominam mój apel i zachętę do śpiewania podczas każdej Mszy św. suplikacji oraz podejmowanie postu w intencji oddalenia niebezpieczeństwa.
Siostra i Bracia, drodzy Kapłani, Osoby życia konsekrowanego, umiłowani Diecezjanie!
Każdego i każdą z Was, przez wstawiennictwo Matki Bożej Pięknej Miłości i Świętych Patronów naszej diecezji, polecam Miłosiernemu Bogu i w Jego Imię, wraz z Biskupem Tadeuszem, z serca błogosławię.
+ Janusz Stepnowski
Wasz Biskup