header

Dzisiaj jest : 29 kwietnia 2024

Parafia Zbawiciela Świata

w Ostrołęce

Dzisiaj Czcimy

2011-09-04T00:00:00+02:00 zbawiciel.ostroleka.pl

"Sacrum et Musica"

BARWY MUZYKI

W najbliższą niedzielę o godz. 19.00 w naszym kościele, w ramach VII Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Sacrum et Musica” im. Jana Pawła II odbędzie się koncert BARWY MUZYKI w wykonaniu Filharmonii Kameralnej w Łomży im. Witolda Lutosławskiego i zespołu muzyki sakralnej LUMEN

W programie: pop-oratorium „Psalmy Dawida”

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent

ZESPÓŁ MUZYKI SAKRALNEJ LUMEN
MARZENA MAŁKOWICZ – śpiew i narracja
JULIA ROSIŃSKA-KOPALA – śpiew (gość specjalny)
ALEKSANDRA MAŁKOWICZ-FIGAJ – śpiew
ZBIGNIEW MAŁKOWICZ – instrumenty klawiszowe
ŁUKASZ CHOJNACKI – gitara basowa
JAREK CHMIELEWSKI – gitara
MICHAŁ MAŁKOWICZ – perkusja
MARCIN FIGAJ – nagłośnienie

W programie: pop-oratorium „Psalmy Dawida”
Słowa - na podstawie biblijnej „Księgi Psalmów”
Muzyka - Zbigniew Małkowicz

Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN
Mówią o sobie, że są grupą rodzinną. I rzeczywiście – w Zespole Muzyki Sakralnej „Lumen” udziela się cała rodzina Małkowiczów. Oprócz kompozytora, aranżera i dyrygenta Zbigniewa Małkowicza działają w nim także jego żona Marzena Małkowicz i córka Aleksandra Małkowicz-Figaj – wokalistki. Syn Michał Małkowicz jest natomiast perkusistą a mąż Oli -Marcin Figaj -akustykiem i basistą. Łączy ich jeszcze jedno: chcą grać dla Pana Boga.

Wraz z grupą zaprzyjaźnionych muzyków: Łukaszem Chojnackim-basistą,Jarkiem Chmielewskim-gitarzystą, Amadeuszem Zarzyckim-skrzypkiem, Marcinem Piekutem-saksofonistą i Elą Hołowiak Ziółek -flecistką tworzą zespół, w którym to pragnienie realizują.

Ponadto współpracują z wybitnymi polskimi wokalistami: Markiem Bałatą, Jackiem Kotlarskim, Januszem Szromem oraz Dariuszem Tokarzewskim (członkiem znanej grupy „Vox”).

Mają już na koncie pięć dużych projektów: pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” do słów św. Siostry Faustyny, „Psalmy Dawida” na bazie biblijnej „Księgi Psalmów” kantatę dla NMP „Przy Sercu Twoim”, pop-oratorium pt. “Moja Miłość” również do słów św. Siostry Faustyny oraz “Pan jest moim Światłem” koncert.

Zespół jest wydawcą wszystkich swoich płyt, które rozeszły się w ponad 220-tysiącach egzemplarzy.

Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN koncertuje od 2003 i ma już w swoim dorobku setki koncertów w kraju a także za granicą (USA-Chicago, Kanada-Roy Thomson Hall, w Toronto, Ukraina-Katedra Lwowska).

Lumen znany jest z tego, że wykonuje własna muzykę opartą wyłącznie na tekstach religijnych a w szczególności na słowach św. Siostry Faustyny, która pragnęła "o Niepojętym Miłosierdziu Bożym śpiewać na wieki przed wszystkim ludem".

Takie jest również pragnienie zespołu, dlatego w swojej działalności koncertowo ewangelizacyjnej Lumen głosi chwałę Bożego Miłosierdzia poprzez piękno dźwięków muzyki i śpiewu oraz głębię słowa.

Ze względu na ewangelizację, muzyka Lumenu ma trafiać do szerokiego grona odbiorców, dlatego jest różnorodna i harmonijnie łączy odległe gatunki muzyczne. Widoczne jest to nie tylko w bogatej palecie brzmień, ale także w stylistyce poszczególnych utworów, która rozciąga się od popu, przez klasykę, gospel, aż po motywy orientalne.

Lumen wykonuje zarówno koncerty kameralne, w składzie kilkuosobowym jak i duże gdzie stanowi podwalinę dla partii chórów i orkiestry.

Nazwa zespołu Lumen nawiązuje do światła, którym jest Bóg.

Na pop-oratorium ‘Psalmy Dawida” składa się cykl 14 różnych songów  opartych na bazie biblijnej „Księgi Psalmów”. Są wśród nich te pochwalne, radosne („Niech Jego Imię trwa na wieki", „Sławcie Pana"), ale i te pełne skruchy i błagania („Bądź moją Skalą", „Panie zmiłuj się nade mną"). Opracowanie muzyczne w pełni współgra z charakterem poszczególnych psalmów.  Kompozytor ubierając je w szatę muzyczną, na bazie muzyki rozrywkowej, zastosował różnorodne elementy. Widoczny jest wpływ muzyki gospel. Obecny jest on zarówno w rytmice, melodyce, aranżach, ale i w czynnym zaangażowaniu widzów w śpiew, taniec, klaskanie. Dużą rolę odgrywa zarówno chór, jak i soliści (często występują improwizacyjne, adlibitowe wstawki), których partie są skonstruowane w sposób autonomiczny. Zauważalne jest także odbicie muzyki klasycznej - polifoniczne prowadzenie głosów, ostinato, modulacje.

W kilku psalmach odnaleźć można również stylizację na kulturę żydowską, występują elementy orientalne i nieregularne metrum (np. 10/8 w Psalmie 117) - trudno by było nie nawiązać do tradycji, z której wywodzi się ten gatunek. Jeśli chodzi o psalmy bardziej kontemplacyjne, to  utrzymane są w atmosferze pełnej liryzmu i melancholii. Kantylenowe, śpiewne melodie chwytają za serce i zmuszają do refleksji.

Całość jednak jest tak skomponowana, że koncertu słucha się z wielką przyjemnością. Powtarzane proste słowa psalmów zachęcają publiczność do włączenia się w śpiew, a szybkie, zróżnicowane rytmy porywają do oklasków.
Praca nad muzyką do Psalmów Dawida była dla Zbigniewa Małkowicza momentem autentycznego poszukiwania Boga. Była jego prawdziwą modlitwą. „Poprzez muzykę bowiem najbardziej odczuwam kontakt z Bogiem” mówi kompozytor. Sam, gdy pisze, czuje się bliżej Boga i prawdy: „Chociaż niemal każdego dnia muszę zmagać się ze swoimi słabościami, zwątpieniami, to jednak stale jestem utwierdzany w tym, aby iść dalej tą drogą, aż do samego końca".

www.filharmonia.lomza.pl

pop-oratorium.pl